BDAR
Privatumo politika

Laboratorija

Žmogaus motorikos tyrimų laboratorija

2008 m. KU PF prie Kūno kultūros katedros buvo įkurta Žmogaus motorikos  tyrimų laboratorija (toliau – ŽMTL). 2010 m. vykdant projektą – „Klaipėdos universiteto humanitarinių ir socialinių mokslų ir menų studijų IT infrastruktūros, bazinės įrangos atnaujinimas” buvo atnaujinta ŽMTL įranga ir patalpos. Atliepiant šiandienines sporto mokslo aktualijas ŽMTL įranga kasmet yra atnaujinama, kurios dėka vykdomi fizinio išsivystymo, fizinio pajėgumo, fizinio parengtumo ir fizinio aktyvumo tyrimai.

ŽMTL įranga naudojama mokslinių tyrimų vykdymui bei studentų tiriamųjų kompetencijų ugdymui. Įranga taip pat naudojama Klaipėdos miesto ir rajono gyventojų fizinio išsivystymo, fizinio pajėgumo ir fizinio aktyvumo tyrimams bei jaunųjų sportininkų fizinio parengtumo testavimui.

ŽMTL atliekami svorio ir ūgio matavimai, nustatomas KMI, o naudojant IOI353 kūno sudėties analizatorių atliekama išsami kūno sudėties analizė. ŽMTL vykdomi antropometriniai ir fiziometriniai matavimai, nustatoma GPT, matuojama pirštų, plaštakos, kojų ir nugaros jėga naudojant tam skirtus analoginius ir skaitmeninius dinamometrus. Naudojantis funkcinių judesių atlikimo stereotipo vertinimo sistema (FMS) tiriama pirminių arba pagrindinių judesių kokybė, judesio kontrolė atliekamo judesio metu bei judesio vientisumas.

Pagrindinė ŽMTL tyrimų įranga:

  • IOI353 – kūno sudėties analizatorius. Naudojant kūno sudėties analizatorių gali būti nustatomas: svoris (kg); ūgis (cm); standartinis svoris (kg); liesoji kūno masė (kg); kūno riebalų masė (kg/%); kūno raumenų masė (kg); kūno mineralų masė (kg); bendra kūno skysčių masė (kg); kūno baltymų masė (kg); kūno masės indeksas (kg/m); bazinė medžiagų apykaita (kcal); rekomenduojamas paros kcal kiekis; biologinis amžius (metais); raumenų ir riebalų segmentinė analizė (kg); juosmens ir klubų santykis (metabolinio sindromo rodiklis).
  • Reakciometras RA-1. Reakciometro RA-1 pagalba vykdomi žmogaus reakcijos į šviesos ar garsinį signalą trukmės matavimai ir žmogaus centrinės nervų sistemos (CNS) psichomotorinės reakcijos greičio tyrimai.
  • Vienna Test System leidžia kompiuteriniu būdu atlikti įvairias psichodiagnostikos testų ir matavimo procedūras. Naudojantis šia sistema atliekami:
    • Reaktyvaus streso tolerancijos (DT) testas, kurio pagalba nustatomas tiriamojo gebėjimas greitai ir teisingai reaguoti įtemptomis sąlygomis. VTS naudojamų dirgiklių pagalba pasiekiamas maksimalus kiekvieno tiriamojo veikimo streso sąlygomis galimybių lygis.
    • Reakcijos testas (RT), kurio metu nustatomas tiriamojo gebėjimas kuo greičiau ir tiksliau reaguoti į vieną ar kelis dirgiklius iš aplinkos. Testo metu nustatomas tiriamojo reakcijos ir motorinis greitis.
    • „Sutelkto dėmesio“ (SIGNAL) testo metu nustatomos tiriamojo ilgalaikio sutelkto dėmesio galimybės, kurį apibūdina gebėjimas izoliuoti tikrovės segmentą, kad būtų galima jį atidžiau analizuoti. Svarbiausias dalykas yra gebėjimas išlaikyti ilgalaikį dėmesį net ir esant pašaliniams trukdžiams.
    • Požiūrio į darbą arba atliekamą veiklą (AHA) testas, skirtus kognityvinio stiliaus impulsyvumui/refleksyvumui ir motyvaciniams konstrukcijoms – aspiracijos lygiui, našumo motyvacijai ir frustracijos tolerancijai tirti. Testo metu nustatoma elgesio orientacija; veiklos motyvai kaip santykinai stabilūs asmenybės bruožai; pastangų lygis, kuris nustatomas remiantis tiriamojo sėkmės siekimo arba nesėkmės vengimo motyvais; su atliekamo darbo našumu susijęs tiriamojo nusivylimo aspektas.
  • Bėgimo greičio matuoklis „WITTY“. Tai bevielė bėgimo parametrų įvertinimo sistema. Sistemą sudaro pultelis; du optiniai davikliai su trikojais; įkroviklis; USB laidas; programinė įranga. Duomenys realiu laiku perduodami į pultelį. Duomenys yra kaupiami pultelyje, kuriuos galima persiųsti į kompiuterio Witty manager programą. Įrangos pagalba matuojamas laikas, kai sportininko krūtinė kerta finišo liniją ir išvengiama paklaidų (reagavimo į ranką, koją).
  • „Witty SEM“ sistema. Naudojantis šia sistema galima įvertinti: paprastą vikrumą (sugebėjimas greitai pakeisti judėjimo kryptį ar kūno judėjimo greitį) ir reaktyvų vikrumą (greitas viso kūno judėjimas keičiantis greičiui ar krypčiai reaguojant į nežinomą dirgiklį). „Witty SEM“ sistema yra sudaryta iš 7x5 LED ekranų, kurie gali rodyti skirtingus simbolius ir spalvas, o dėl integruoto judesio daviklio „Witty SEM“ sistemoje galima atlikti reakcijos ir vikrumo testus. „Witty SEM“ sistemos nustatomi rodikliai: paprasto ir reaktyvaus vikrumo testo atlikimo laikas; paprasto ir reaktyvaus vikrumo testo rezultatų skirtumas (sprendimo priėmimo trukmė); paprastos ir sudėtingos reakcijos trukmė. Vikrumo testai gali būti atliekami horizantalioje plokštumoje ir prie sienelės bei gali būti pritaikyti atsižvelgiant į sporto šakos specifiką modifikuojant bėgimo atstumą, trajektoriją, užduočių kiekį, taip pat reaguojant į dirgiklį ranka ar koja.
  • Šuolio analizės sistemos „OPTOJUMP“ pagalba gali būti vertinamas vertikalus šuolis; polėkio ir kontakto bei reakcijos laikas, jėga ir dažnis. Modulinėje komplektacijoje gali būti atliekamas šuolis į tolį, analizuojamas ėjimas, bėgimas - greitis, pagreitis, žingsnio ilgis, laikas; specifiniai judesiai.

Kontaktai:

Doc. dr. Rolandas Jančiauskas
El. paštas rolandas.janciauskas@ku.lt

Doc. dr. Olga Kuvaldina
El. paštas olga.kuvaldina@ku.lt

129 aud., S. Nėries g. 5,
LT-92227 Klaipėda
 

Atsakymai į tavo klausimus

Sveiki! Pasirinkite temą, kuri jus domina ir, galbūt, padėsime rasti atsakymą iš karto. Jei turite kitų klausimų, pasirinkite „Turiu kitą klausimą“ ir užpildykite klausimo formą.
Domina studijos Klaipėdos universitete
Reikalinga akademinė pažyma/diplomo kopija
Negaliu prisijungti prie VMA/AIS ar kitos KU sistemos

Jei turite klausimų, mūsų komanda pasiruošusi padėti!

Užklausa sėkmingai gauta